Linux ile Windows Hosting arasındaki farklar

Linux ve windows hosting platformlarındaki, farklılıkları bu yazımızda sizlere açıklayacağız. Hosting platformu seçerken yazılım dilinize uygun olan platformdan hosting hizmeti alamanıza yardımcı olacaktır makalemiz. Öncelikle yazılım dilizini öğrenmek için webmaster’ınız ile görüşmeniz gerekiyor. Örnek yazılım dilleri : PHP – MYSQL , ASP, ASP.NET, ASPX.NET, gibidir.

Öncelikle Linux hostingden başlayalım.

Linux hostinglerde ;

Veritabanı sunucusu sadece MYSQL’dir. Mysql kullanan PHP yazılımlar, yüksek performanslı çalışabilir. WordPress,Joomla , Opencart gibi CMS(İçerik Yönetim Sistemi) gayet başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Windows Hostinglerde;

ASPASP.NETASPX.NET.NET Framework yazılım dilleri ve Microsoft SQL 2005,2008,2012  gibi  veritabanı kullanan yazılımları çalıştırabilirsiniz. Yazılım kodlamarında ISS versiyonuda önemlidir. ISS versiyonunu hosting sağlayıcınızdan öğrenip versiyona uygun yazılım yazdırabilirsiniz. Windows hostinglerde linux hostinglerde çalıştırdığınız html php ve mysql yazılımlarını da çalıştırabilirsiniz fakat linux platformdaki kadar uyumlu ve performanslı olmayacaktır.

Başka bir makalemizde görüşmek dileğiyle.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir