Sıkça Sorulan Sorular

Destek için 0(850) 455 35 01 no'lu numaramızı arayabilirsiniz

Sık Sorulan Sorulara Yanıtlar

İhtiyacınız olan cevabı bulamıyor musunuz? Lütfen bizimle iletişime geçin, bizden memnuniyetle yardım edeceğiz!

Genel Bilgi

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com net ve org olarak sıralanabilir. ancak tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantısı tescil ettirmeniz ileride markanı veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz isimleri tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle com net org ..vb gibi gTLD ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden. Bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.

Hosting (Barındırma) hizmeti bir web sitesi sahibi olabilmeniz için gerekli olan temel hizmetleri sunar. Genel olarak web sitenizi oluşturan dosyaların (html,php dosyaları, resimler, dökümanlar ...vb) yayınlanmasını, e-posta adreslerinizin barındırılması gibi ana hizmetleri kapsar.

Hosting hizmeti FTP, E-posta, Antivirüs,AntiSpam, Ziyaretçi istatistikleri ve DNS servislerini içermektedir.

Bir web sitenizin olabilmesi için öncelikle firmaniz.com şeklinde bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz bu ismi (Alan adı) kullanabilmeniz için alan adını kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. Alan adı tescil servisi bu hizmeti kapsamaktadır.

Alan adları satın alınamazlar, sadece belirli bir kullanım süresi için tescil edilebilirler (minimum 1 yıl). Alan adınızı tescil süresi bitiminde yenilemediğiniz taktirde alan adınızı bir başkası tescil edebilir.

Web sitenizi daha sonra oluşturmak istiyorsanız tescil ettirdiğiniz alan adı için daha sonra da hosting hizmeti satın alabilirsiniz.

Domain ,DNS ve Name Server

Domain,DNS Kayıtları ve Name Server Yönetimi ile ilgili kısa bilgiler

Domain adınızın DNS kayıtlarını yönetmek sistemimizde çok basittir. Eğer bir hosting hesabınız var ise yönetim panelinizden DNS alanından yapabilirsiniz. Endişelenmeyin hosting hesabınız olmasa dahi domain adını inetmar dan satın aldı iseniz müşteri panelinizden size ücretsiz DNS kayıt yönetimi sağlıyoruz.
Bu işlem oldukça basit, müşteri panelinize giriş yapıyorsunuz Alan adlarım sekmesine tıklıyorsunuz, DNS kayıt yönetimi yapmak istediğini alan adına tıklıyorsunuz karşınıza gelecek sayfada sol menüde DNS yönetimine tıklmanız yeterlidir.
Müşteri panelinize giriş yapın, Alan Adı menüsünden "Alan Adlarım" tıklatın name server güncellemesi yapmak istediğiniz alan adına tıklayın karşınıza gelecek sayfada,"NameServer güncellemesi yapmak istiyorum" linkine tıklatın değiştirmek istediğiniz name server adreslerini girin ve "Namserverları Değiştir" tıklatın işte bu kadar basit.
Malesef, şu andaki sistemde url yönlendirme yapmanız için hosting hesabınız olması gerekmektedir url yönlendirme ilerki zamanda ücretsiz olarak sunuculacaktır. Sadece A kaydı ve MX kaydı gibi yönlendirmeleri yapabilirsiniz.
Bir hosting hesabınız var ise e-maillerinizi web üzerindede kontrol edebilirsiniz webmail.domainadınız.com giriş yaparak e-maillerinize ulaşabilirsiniz.
Tabiki, Yıllık hosting hizmetleri için yasal olan ilk 14 gün içinde sorgusuz iade alabilirsiniz, Aylık hizmetler içinse ilk 48 saat 2 günce içinde talep etmeniz durumunda iade alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.
Bayi hosting dediğinizde aklınıza resmi bayi statusü gelmesin, Bayi hosting yada reseller hosting temelde aynı kavramlardır biri ingilizce diğeri tükçesidir.İsteyen herkes bu hizmeti satın alabilir, bu hizmetteki amaç birden fazla 3-5-10 ve fazlası web sitesine sahip olanlar için tek panelde yönetmek ve daha ekonomik fiyat sağlamaktır.
Domain kaydı gerçekleştirmeden önce mutlaka kayıt sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş olmanız gerekmektedir. Alan adı kayıt hizmetlerinde ücret iadesi yoktur. Bazı alan adları için ( com.tr, de vb.) evrak ya da özel işlem gerekebilmektedir. ".TR" uzantılı alan adlarının başvuruları ödeme alındıktan ve tüm belgeler elimize eksiksiz ulaştıktan sonra yapılmaktadır. Özel alan adlarının kaydı ile ilgili müşteri destek hizmetlerimiz ile görüşebilirsiniz.