MSSQL Script ile Veritabanı Yedeği Almak

Merhaba,

Bu makalemizde sizlere Sql Server Management Studio ile veritabanınızın yedeğini nasıl alabileceğinize değineceğiz. Öncelikle Sql Server Management Studio programımızı açıp veritabanımıza bağlanıyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi yedeğini almak istediğimiz veritabanına sağ tıklayıp , “Tasks” menüsü altında “Generate Scripts” alanına tıklayoruz.

Veritabanımızı seçtikten sonra bir sonraki işleme geçiyoruz karşımıza aşağıda gördüğümüz Choose Script Options ekranı çıkacaktır. Burada scriptin içeriğini esnek bir biçimde belirleyebilirsiniz. Önemli diğer nokta ise eğer veritabanınızda datalar var ise ve bu dataları script ile beraber taşımak isterseniz Script Data özelliğini true yapmanız gerektiğidir.

Bu bölümü geçtikten sonra karşımıza gelen ekran tablolarımız, view ve store procedurelerimizi içerin bir seçenek sunmakta. Neyi taşımak istiyorsak onları seçip yolumuza devam ediyoruz. Ben hepsini seçiyorum.

Karşımıza output options seçeneği çıkmakta burada scriptimizi nereye ve hangi formatta kaydediceğimizi seçmemiz gerek. Dilersek bilgisayarımızda herhangi bir yere kaydedebilir veya direk sql üzerinde çalıştırabiliriz. Direk scripti görmek için sql üzerinden çalıştıracağız. Finish seçeneği ile işlemi sonlandırıyoruz.

İşlemin hangi tablolarda başarılı olduğuna dair bir ekran gelecektir. Report seçeneğinden işlem sırasında olanları dilerseniz kaydedebilir veya mail atabilirsiniz. Close seçeneğini tıklayarak ekranı kapatıyoruz

Bu iki ekranı sırayla geçtikten sonra script ekranımıza gelecektir. Karşımıza gelen scripti dilediğimiz yerde çalıştırabiliriz. Tek yapmamız gereken o isimde bir database oluşturmak ve o database üzerinden işlemi gerçekleştirmek. Database isimlendirmesinde büyük küçük harf uyumuna dikkat edilmeli isim birebir yazılmalıdır.

Bu makalemizinde sonuna geldik. Sizlere yararlı olacağını umuyoruz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir