Regex Nedir?

Regex nedir incelendiğinde metin içinde belli kalıpların bulunması, tanımlanması amacıyla kullanılan bir araç olduğu görülür. Türkçe Düzenli İfade anlamına gelen regex yazılımcıların çok fazla kullandıkları bir araçtır. Regular Expression kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulan regex yazılımcılara zaman kazandırması nedeniyle tercih edilir.

Metinler içinde tekrar eden yapıları tespit etmeyi sağlar. Metinler içinde sorguları yönetmek için kullanılır. Veri madenciliğinde de metin işlemede olduğu gibi oldukça fazla kullanılır. Karmaşık verileri düzenli hale getirme özelliği bulunur. Bu sayede aranan bilgiye çok daha hızlı kavuşmayı sağlar. Regex metinleri eşleştirmek ya da değiştirmeyi sağlayan karakterlerdir. Öğrenmesi biraz zor olmakla birlikte öğrenilmesinin ardından sunduğu kolaylıklarla işleri kolaylaştırır. Yazılımcılara zaman kazandırması ile çok sayıda bilgisayar dilinde regex kullanılır.

regex nedemek

Regex Neden Önemli?

Tekrar eden işlerde zaman tasarrufu etmek amacıyla regex geliştirilmiştir. Regex neden önemli incelendiğinde aranan ve istenen bilgiye hızla ulaşmayı sağlaması olduğu görülür. Elbette bunun yanında çok karmaşık aramaların da basitleştirilmesini sağlaması ile de önem taşır. Büyük veri yığınlarının değerlendirilmesi, bu verilerin içinde aranan bilgilere hızla ulaşılması için kullanılır.

Çok karmaşık ifadeler dahi regex ile basitleştirilir ve sonuçlara hızla ulaşılması mümkün olur. Program geliştirme aşamalarında çok sayıda karmaşık kod kullanılmasına gerek olmadan regex ile işlemler yapılabilir. Metinler üzerinde değişiklikler yapılması ve gerektiğinde istenmeyen ifadelerin kaldırılması için de pratik çözümler sunduğu görülür. Yazılımcılar için olduğu gibi çeşitli uygulamalarda kullanıcılar açısından da regex kullanılması önemlidir. Örneğin bir web sitesine eposta adresinizi ya da telefon numaranızı doğru yazdığınız regex tarafından kontrol edilir. Hata olması halinde uyarı verilir ve siz de gerekli düzeltmeyi yapabilirsiniz.

İnternet kullanıcıları için regex en fazla web sitelerinde ve uygulamalarda kullanılır. Web sitelerine ve uygulamalara girişlerin güvenli yapılması açısından çalışır. Kullanıcının giriş bilgilerini yanlış yazması halinde hesabına ulaşması mümkün olmaz.

Regex Kullanım Amacı ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Regex metinler içinde ifade kalıplarının eşleştirilmesini sağlayan bir araç olması ile son derece yararlıdır. Kullanım amacı olarak en çok metinlerin işlenme süresinin kısaltması olduğu görülür. Çok büyük miktarda verinin kısa zamanda işlenmesini de sağlaması ile kullanılır. Regex kullanım alanları içinde şunlar yer alır:

 1. Metin işleme: Regex metin içinde verileri arama, eşleştirme ya da değiştirme için kullanılır.
 2. Form doğrulama: Web sitelerinde kullanıcıların giriş yaparken doğru eposta adresi, şifre ve telefon numarası gibi bilgiler kullanmasında önemli paya sahiptir.
 3. Büyük ve yapılandırılmış dosyalardan veri çekme: Web sitelerinden ya da dosyalardan belli miktarda veriyi çekmek için kullanılır.
 4. Veri temizleme ve formatlama: Verilerin içinde belli bilgileri çıkarma ya da bu bilgilerde değişiklik yapmak için kullanılır.
 5. URL işlemleri: Belli desenlere bağlı bağlantıları bulma ve değiştirme için regex kullanılır.
 6. Dil işleme: Metinler içinde dil işleme örüntüleri tanımlamak için kullanılır.
 7. Kod düzenleme: Kod düzenleyicilerinde değişiklik yapılacak parçanın bulunması regex ile mümkün olur.regex nedir

Regex Avantajları

Regex metin işleme ve eşleştirme için son derece güçlü bir araçtır. Bu aracın kullanılmasının çeşitli avantajları bulunur. Metin işleme, veri madenciliği ve veri doğrulama alanlarında pratik çözümler sunan Regex avantajları arasında şunlar öne çıkar:

 • Metin işlemede zamandan tasarruf etmeyi sağlar: Metinleri işlerken belli ifadeleri ve desenleri bulmak, değiştirmek için regex kullanmanız aynı işlemi pek çok kez yapma gerekliliğini ortadan kaldırarak zamandan tasarruf etmeyi sağlar.
 • Çok sayıda bilgisayar dili tarafından desteklenir: Regex komutlarını çok sayıda bilgisayar dilinde aynı şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı dillerde ve uygulamalarda aynı ifadeleri kullanabilmeniz mümkün olur.
 • Metin işleme için güçlü bir araçtır: Metinler içinde yer alan karmaşık ifadeleri regex komutları ile basitleştirmek ve bulmak mümkündür.
 • Bilgilerin doğrulanması ve filtrelenmesini sağlar: Veri bütünlüğünün sağlanması, istenmeyen girişlerin önlenmesi için form doğrulama yapılabilir. Bu sayede kullanıcıların bütün bilgilerini doğru olarak girmeleri sağlanır. Uygulamaların ve kullanıcıların hesaplarının güvende olması mümkün olur.
 • NLP (Dil işleme) ve veri çıkartmayı mümkün kılar: Regex ile daha önce yapılandırılmış verilerden veri çıkarma işleminin kolayca yapılmasını sağlar. Oluşturulmuş bir metinde yer alan belirli ifadeleri, sayı ve tarihleri çıkarmak için kullanılır.
 • Büyük dosyaların hızla işlenmesi ve değişikliklerin yapılabilmesi: Metin düzenleme ve kod düzenleme özelliği ile regex büyük dosyaların hızla işlenmesinde ve değiştirilmesinde kolaylıklar sunar.
 • Öğrenilmesi kolaydır: Regex ifadeleri ilk başta karmaşık gibi görünse de temel ifadeleri öğrenerek basit işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda bilgisayar dili tarafından destekleniyor olması ile her dilde program yazarken kullanabilirsiniz.

Regex Dezavantajları

Regex kullanmak yazılımcıların ve veri madenciliği yapan kişilerin işlerini çok fazla kolaylaştırır. Bundan kaynaklı olarak kullanılmasının çok sayıda avantajı vardır. Aynı zamanda regex dezavantajları da bulunur. Regex öğrenmeye ve kullanmaya başlamadan önce bu dezavantajları da bilmenizde yarar bulunur. Dezavantajları arasında şunlar öne çıkar:

 • Büyük metinlerde karmaşık regex ifadelerinin kullanılması karşısında performans düşüklüğü görülebilir.
 • Karmaşık regex ifadeleri oluşturma sırasında zorluklar ortaya çıkabilir. Regex ifadelerinin karmaşık olması uygulamanın bakımının zorlaşmasına neden olur.
 • Karmaşık regex ifadelerini öğrenmek için uzun zaman ayırmanız ve pratik yapmanız gerekir.
 • Regex ifadelerinin yanlış kullanılması halinde yanlış eşleştirmeler ve sonuçlar ortaya çıkabilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir