CageFS nedir? Ne İşe yarar?

Hiç düşündünüz mü aynı sunucuda yüzlerce hosting hesabı var, her birinde binlerce dosyalar var, olası bir siteye sızarlar ise, benim sitemde risk altında olacak mı? Herhangi bir sitenin güvenlik veya yazılım açığı beni de etkiler mi?

Her hosting kullanıcısının çekindiği en temel nokta güvenliktir. Burada CageFS devreye giriyor, CageFS ile sunucu üzerinde ki tüm hosting hesapları birbirinden izole ediliyor ve her kullanıcı sadece kendi hücresinde/kafesinde işlem yapabiliyor, dolayısıyla A kullanıcısının güvenlik zaafiyeti, sunucuyu veya B kullanıcısını etkilemiyor. Dolayısıyla sizin sitenizde ki açık, güvenlik zafiyeti veya shell scripler vs. sadece bulunduğu hesabı kapsıyor, dolayısıyla hiçbir kullanıcıyı etkilemiyor, böylelikle her müşterimize izole alan sağlamış oluyoruz.

CageFS’nin başlıca faydalarını sıralamak gerekirse;

– Her biri bağımsız kafeslenmiş kullanıcılar;
– Kullanıcılar kendi limit ve kaynaklarında özgürdür;
– Kullanıcılar sunucu üzerinde ki diğer hiçbir hesabı, kullanıcı adını vb. göremez;
– Kullanıcı Apache config dosyaları gibi sunucu yapılandırma dosyalarını göremez ve erişemez;
– Diğer kullanıcılara ait process’leri göremez, dinleyemez.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda güvenli bir alan oluşturmuş oluyoruz, hülasa bu sistemi birde CloudLinux üzerinde kullanıyoruz, burada her kullanıcı için CPU/Memory ve I/O kaynakları ayrılmış durumda, böylelikle kaynakları sömüren kullanıcılara izin vermiyoruz, diğer müşterilerimizin de kaynaklarını kullanılabilir tutuyoruz.

İnetmar Olarak, Linux Hosting altyapımızda CloudLinux ile birlikte CageFS’yi standart olarak müşterilerimize sunuyoruz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir